آخرین اخبار
خانه / اخبار و رویداد ها / حديث و روايات در مورد كمك و نيكو كاري

حديث و روايات در مورد كمك و نيكو كاري

امام صادق ـ عليه السّلام ـ فرمود:
«من اراد ان يدخله الله عزّوجلَّ في رحمته و يسكنه جنَّته فليحسن خلقه … و ليرحم اليتيم.»[6] كسي كه بخواهد مشمول رحمت خداوند گردد و وارد بهشت شود… بايد نسبت به يتيمان دلسوز و مهربان باشد.

پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله و سلّم ـ فرمود:
«اتحبُّ ان يلين قلبك و تدرك حاجتك؟ ارحم اليتيم و امسح رأسه و أطعمه من طعامك يلين قلبك و تدرك حاجتك.»[7] آيا دوست داري دلت نرم و آرزويت برآورده شود؟ (آنگاه فرمود:) بر يتيم ترحّم كن و دست محبّت بر سر او بكش و از غذاي خود به او بخوران تا قلبت نرم و حاجتت روا گردد.

قرآن و يتيمان
در قرآن مجيد درباره ايتام آيات متعددي ديده مي شود كه در پاره اي از آيات، بي اعتنايي به يتيمان را علامت كفر و نفاق مي شمارد و مي فرمايد:
«أَ رَأَيْتَ الَّذِي يُكَذِّبُ بِالدِّينِ فَذلِكَ الَّذِي يَدُعُّ الْيَتِيمَ»[1]  سوره ماعون آيات 1 و 2
آيا ديدي آن را كه دين و روز قيامت را دروغ مي پندارد، پس او كسي است كه يتيم را از خود مي راند.

و در جاي ديگر مي فرمايد:
«كَلاَّ بَلْ لا تُكْرِمُونَ الْيَتِيمَ وَ لا تَحَاضُّونَ عَلي طَعامِ الْمِسْكِينِ»[2] سوره فجر آيات 17 و 18
چنان نيست كه شما خيال مي كنيد بلكه شما يتيمان را گرامي نمي داريد و يكديگر را بر اطعام مستمندان تشويق نمي كنيد.

و مي فرمايد:
«وَ إِذْ أَخَذْنا مِيثاقَ بَنِي إِسْرائِيلَ لا تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللَّهَ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً وَ ذِي الْقُرْبى وَ الْيَتامى وَ الْمَساكِينِ … .»[3]  
(و به ياد آوريد) زماني را كه از بني اسرائيل پيمان گرفتيم كه جز خداوند يگانه را نپرستيد و نسبت به پدر و مادر و نزديكان و يتيمان و بينوايان نيكي كنيد… .

مي فرمايد:
«لَيْسَ الْبِرَّ أَنْ تُوَلُّوا وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ وَ لكِنَّ الْبِرَّ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ وَ الْمَلائِكَةِ وَ الْكِتابِ وَ النَّبِيِّينَ وَ آتَى الْمالَ عَلى حُبِّهِ ذَوِي الْقُرْبى وَ الْيَتامى وَ الْمَساكِينَ»[4] نيكي (تنها) اين نيست كه به هنگام نماز صورت خود را به سوي مشرق و مغرب كنيد بلكه نيكوكار كسي است كه به خدا و روز رستاخيز و فرشتگان و كتاب آسماني و پيامبران ايمان آورد و مال خود را با تمام علاقه اي كه به آن دارد به خويشاوندان و يتيمان و از كارافتادگان و … انفاق كند… .

نظري به روايات
رواياتي كه از پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله و سلّم ـ و ائمه معصومين ـ عليهم السّلام ـ در اين باره رسيده فراوان است. در اين احاديث، ضمن توصيه نسبت به يتيمان، آثار نيك و اجر و پاداش عظيمي را در اين مورد نويد مي دهد كه تنها به ذكر چند مورد از اين آثار اكتفا مي كنيم:

ورود به بهشت
رسول گرامي ـ صلّي الله عليه و آله و سلّم ـ فرمود:
« من كفَّل يتيماً و نفقته كنت أنا و هو في الجنَّة كهاتين و قرن بين اصبعيه المسبّحة و الوسطي.»[5] كسي كه يتيمي را سرپرستي كند و عهده دار نفقه و مخارج او گردد من و او در بهشت پهلوي يكديگر هستيم. سپس انگشت سبّابه و انگشت وسطي را پهلوي هم گذاشت و فرمود: مانند اين دو كه پهلوي يكديگرهستند.

امام صادق ـ عليه السّلام ـ فرمود:
«من اراد ان يدخله الله عزّوجلَّ في رحمته و يسكنه جنَّته فليحسن خلقه … و ليرحم اليتيم.»[6] كسي كه بخواهد مشمول رحمت خداوند گردد و وارد بهشت شود… بايد نسبت به يتيمان دلسوز و مهربان باشد.

پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله و سلّم ـ فرمود:
«اتحبُّ ان يلين قلبك و تدرك حاجتك؟ ارحم اليتيم و امسح رأسه و أطعمه من طعامك يلين قلبك و تدرك حاجتك.»[7] آيا دوست داري دلت نرم و آرزويت برآورده شود؟ (آنگاه فرمود:) بر يتيم ترحّم كن و دست محبّت بر سر او بكش و از غذاي خود به او بخوران تا قلبت نرم و حاجتت روا گردد.

ترفيع درجات و محو سيئات
در حديثي از رسول اكرم ـ صلّي الله عليه و آله و سلّم ـ مي خوانيم:
«و الذَّي تفسي بيده لايلي مسلم يتيماً فيحسن ولايته و يضع يده علي رأسه إلّا رفعه الله عزَّوجلَّ بكلِّ شعرة درجة و كتب له بكلِّ شعرة حسنة و محي عنه بكلِّ شعرة سيّئة.»[8] سوگند به كسي كه جانم در قبضه قدرت اوست، هر مسلماني كه سرپرستي يتيمي را به عهده بگيرد وبخوبي از عهده ولايت و سرپرستي آن يتيم برآيد و دست محبّت بر سر او بكشد به عدد هر مويي كه از زير دستش مي گذرد خداوند متعال يك درجه مقام او را بالا مي برد و يك ثواب در نامه عمل وي مي نويسد و يك گناه از او كم مي كند.

اميرمؤمنان ـ عليه السّلام ـ فرمود:
«ما من مؤمن و لا مؤمنة يضع يده علي رأس يتيمٍ ترحّماً الّا كتب الله له بكلّ شعرة مرَّت يده عليها حسنة.»[9] هر مرد و زن باايماني كه از روي مهرباني دست خود را روي سر يتيمي بكشد خداي متعال به عدد هر مويي كه دست خود را روي آن مي گذارد يك ثواب براي او مي نويسد.

ثواب ساكت كردن يتيم
ناراحتي كودكان يتيم چندان مهم است كه پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله و سلّم ـ مي فرمايد:
«… اذا بكي اليتيم وقعت دموعه في كفَّ الرَّحمن و يقول تعالي: من ابكي هذا اليتيم الذي واريت والده في التّراب من اسكته فله الجنَّه.»[10] … هرگاه كودك يتيمي گريه كند اشكهاي او در كف پر مهر و محبّت خداوند رحمان مي ريزد و خداي تعالي مي فرمايد: چه كسي اين يتيمي كه پدرش را از دست داده (و اكنون زير خاك آرميده) به گريه درآورده است؟ هر كس او را آرام كند بهشت از آن اوست (:پاداش او بهشت است).

در حديثي ديگر فرمود:
هنگامي كه كودك يتيم گريه مي كند عرش خدا به لرزه در مي آيد. خداوند به فرشتگانش مي فرمايد: اي ملائكه من! چه كسي اين يتيم را كه پدرش در خاك پنهان شده است به گريه درآورد؟ ملائكه مي گويند: خدايا! تو آگاه تري. خداوند مي‎فرمايد: اي ملائكه من! شما را گواه مي گيرم كه هر كس گريه او را خاموش و قلبش را خشنود كند من روز قيامت او را خشنود خواهم كرد.[11]

وصيت اميرمؤمنان ـ عليه السّلام ـ نزديك شهادت
«الله الله في الايتام فلا تغبُّوا افواههم و لا يضيعوا بحضرتكم…»[12] خدا را خدا را در مورد يتيمان، نكند آنها گاهي سير و گاهي گرسنه بمانند، نكند آنها در حضور شما در اثر عدم رسيدگي از بين بروند… .

پي نوشتها:

[1] . ماعون / 1 و 2.
[2] . فجر / 17 و 18.
[3] . بقره / 83.
[4] . بقره / 177.
[5] . قرب الاسناد، صفحه 45.
[6] . امالي صدوق، صفحه 318، مجلس 61، حديث 15.
[7] . كنزالعمّال، ج 3 / صفحه 169، حديث 6002.
[8] . همان، صفحه 175، حديث 6030.
[9] . ثواب الاعمال، صفحه 237.
[10] . تفسير فخررازي، ج 31 / صفحه 220.
[11] . تفسير مجمع البيان، ج 10 / صفحه 606.
[12] . نهج البلاغه صبحي صالح، صفحه 421، وصيت 47.

 

اميرالمومنين علي (ع) فرمودند :

لا يزهّدنّکَ في المَعروفِ مَن لا يشکُرُهُ لَکَ،فقد  يشکُرُکَ  عليه  مَن  لا يستَمتعُ بشي ءٍ منهُ،و قد تُدرکُ مِن شُکرِ الشّاکر أکثَرَ ممّا أضاعَ الکافِرُ

«ناسپاسي مردم تو را از کار نيکو باز ندارد،زيراهستند کساني،بي آن که از تو سودي برند تو را مي ستايند،چه بسا ستايش اندک آنان براي تو،سودمندتر از

ناسپاسي ناسپاسان باشد.»1

۩ اميرالمومنين علي (ع) فرمودند :

افعَلُوا الخَيرَ و لا تَحقِرُوا مِنهُ شيئاً ،فإِنَّ صَغيرهُ کَبيرٌ وَ قليلَهُ کَثيرٌ،ولا يقولَنَّ أَحَدُکُم :إنَّ أَحداً أَولَي بفعلِ الخَيرِ مِنِّي ، فيکُونَ واللهِ کذلِکَ .إِنَّ لِلخيرِ والشَّرِّ أهلاً ،فمَهمَا

ترَکتُمُوهُ مِنهُما کَفاکُمُوهُ أهلُهُ .

« کار نيک به جا آوريد، و آن را هر مقدار که باشد کوچک نشماريد ، زيرا کوچک آن بزرگ،واندک آن فراوان است،وکسي ازشما نگويد که :ديگري در انجام کار نيک از من سزاوارتر است .گرچه سوگند به خدا که چنين است ،خوب و بد را طرفداراني است که هر گاه هر کدام از آن دو را واگذاريد، انجامشان خواهند داد .

خداوند در سوره بقره ( آيه ي 262 ) مي فرمايند :

« کساني که مالهاي خود رادرراه خداانفاق کنند وازپي انفاقي که کرده اندمنتي ننهند و نرنجانند مزد  آنان  نزد  پروردگارشان  است  نه  بيمي  بر  آنهاست  و  نه

اندوهگين شوند »

۩  خداوند در سوره توبه ( آيه ي 99 ) مي فرمايند :

« و از باديه نشينان کساني هستند که به خدا و روز واپسين و ايمان دارند و آنچه را انفاق مي کنند و دعاهاي پيامبر را سبب تقرب به خدا مي دانند آگاه باشيد  که اينهاسبب تقرب براي ايشان است،زودا که خداوند آنها رادرمهروبخشايش خويش درآورد ، که خدا آمرزگار و مهربان است »

۩  خداوند در سوره بقره ( آيه ي 265 ) مي فرمايند :

« و داستان کساني که مالهاي خودرابراي جستن خشنودي خدا و استوار کردن دلهاي خويش انفاق مي کنند چون داستان بوستاني است بر جايي بلند  که  تند

باراني بدان رسد پس بار و بر خود را دو چندان دهدواگرباران درشت و تندي بدان نرسد باران خرد و نرمي رسد ، و خداوند بدانچه مي کنيد بيناست

خداوند در سوره بقره ( آيه ي 3 ) مي فرمايند :

« آنان(پرهيزکاران) که به غيب ايمان دارندونماز رابرپاي مي دارندو از آنچه روزيشان کرده ايم انفاق مي کنند »

۩  خداوند در سوره بقره ( آيه ي 215) مي فرمايند :

« ازتومي پرسند چه چيز انفاق کنند؟بگو آنچه از مال انفاق مي کنيدبراي پدرومادر و خويشان و يتيمان و نيازمندان درمانده و در راه خدا ماندگان باشد ، و هر کار نيکي که مي کنيد خدا به آن داناست»

۩  خداوند در سوره بقره ( آيه ي 219 ) مي فرمايند :

« از تو مي پرسند که چه انفاق کنند ؟ بگو :افزون ( از نياز )را»

  خداوند در سوره بقره ( آيه ي 261 ) مي فرمايند :

« داستان آنان که مالهاي خويش را در راه خدا انفاق مي کنند  داستان دانه اي است که هفت خوشه بروياند و در هر خوشه صددانه باشدوخداهرکه راخواهد فزوني دهد و خداوند فراخي بخش و داناست »

۩  خداوند در سوره ابراهيم ( آيه ي 31 ) مي فرمايند :

« به بندگان من که ايمان آورده اندبگو:نمازرابرپاي دارندوازآنچه روزيشان کرده ايم نهان و آشکارا انفاق کنند ،پيش از آنکه روزي بيايد که در آن نه خريد و نه فروختني باشد و نه دوستيي »

۩  خداوند در سوره نحل ( آيه ي 75 ) مي فرمايند :

« خداوند بنده زر خريدي را مثل مي زند که بر هيچ چيز توانايي ندارد و آن انسان آزادي که از جانب خويش او را روزي نيکو داده ايم و او نهان و آشکارا از آن انفاق مي کند، آيا هرگز برابرند ؟

خداوند در سوره نحل ( آيه ي 128 ) مي فرمايند :

« همانا خدا با کساني است که پرهيزکاري کنند و کساني که نيکوکارند »

۩  خداوند در سوره ذاريات ( آيه ي 22 و 19 و 18 و 17 و 16 و 15 ) مي فرمايند :

«هماناپرهيزکاران دربوستانها وچشمه هاي آب باشند،آنچه راخداازنعمتها به ايشان دهد گيرنده اند زيرا پيش ازاين نيکوکار بودند،اندکي از شب را مي خفتند (وبيشتر آن را به نماز و عبادت بر مي خاستند )،و سحرگاهان آمرزش مي خواستند،درمالهاشان براي نيازمندان و تنگ روزي بي بهره حقي بود( صدقه و زکات ) ، و آنچه  وعده  داده مي شويد ( از بهشت و ثواب الهي )  در آسمان است »

خداوند در سوره بقره ( آيه ي 112 ) مي فرمايند :

« آري ، هر کس که با اخلاص به خدا روي آورد ، و نيکوکار باشد،مزد او نزد پروردگار اوست ، ونه بيمي بر آنهاست و نه اندوهگين شوند »

۩  خداوند در سوره نساء ( آيه ي 125 ) مي فرمايند :

« و کيست از جهت دين نيکوتر از آنکه دل خود را به خدا سپرده در حالي که نيکوکار است »

۩  خداوند در سوره لقمان ( آيه ي 22 ) مي فرمايند :

« هرکس دين وعمل وطاعت خودرابراي خداخالص گرداندونيکوکارباشدپس براستي به دستاويز محکم چنگ زده است وبازگشت کارها به سوي خداست »

رسول اکرم(ص):خير بيت في المسلمين بيت فيه يتيم يحسن إليه و شر بيت في المسلمين بيت فيه يتيم يساء إليه أنا و کافل اليتيم في الجنه هکذا؛

بهترين خانه هاي مسلمانان خانه اي است که در آن يتيمي باشد و به او نيکي کنند و بدترين خانه هاي مسلمانان خانه اي است که در آن يتيمي باشد و با او بدي کنند، من و سرپرست يتيم در بهشت مانند دو انگشت همراهيم.

رسول اکرم(ص): يا علي إذا بکي اليتيم اهتز العرش، فيقول الله عزوجل لجبرئيل: وسع في النار لمن أبکاه فإني ابکيه، ووسع في الجنه لمن أضحکه فإني اضحکه؛

اي علي هرگاه يتيم بگريد، عرش به لرزه مي افتد، سپس خداوند عزوجل به جبرئيل مي فرمايد: آتش دوزخ را براي کسي که او را گرياند، گسترش بده که من او را خواهم گرياند. و براي کسي که او را خنداند در بهشت جايي بازکن که که من او را خندان سازم.

امام علي(ع):

ما من مؤمن و لا مؤمنه يضع يده علي رأس يتيم ترحماً له إلا کتب الله له بکل شعره مرت يده عليها حسنه؛

هيچ مرد و زن مؤمني نيست که دست محبت بر سر يتيمي بگذارد، مگر اين که خداوند به اندازه هر تار مويي که بر آن دست کشيده است ثوابي برايش بنويسد.

رسول اکرم(ص):

کن لليتيم کالأب الرحيم، و اعلم أنک تزرع کذلک تحصد؛براي يتيم چون پدر مهربان باش، و بدان که هرچه کشت کني همان مي دروي.

رسول اکرم(ص):

من عال يتيماً حتي يستغني عنه أوجب الله عزوجل له بذلک الجنه کما أوجب الله لاکل مال اليتيم النار؛

هرکس يتيمي را سرپرستي کند تا آن که بي نياز گردد، خداوند به سبب اين کار بهشت را بر او واجب سازد، همچنان که آتش دوزخ را بر خورنده مال يتيم واجب ساخته است.

رسول اکرم(ص):

أتحب أن يلين قلبک و تدرک حاجتک؟ ارحم اليتيم و امسح رأسه و أطعمه من طعامک يلن قلبک و تدرک حاجتک؛

آيا دوست داري نرمدل شوي و به خواسته ات برسي؟ به يتيم مهرباني کن و دست محبت برسر او بکش و از غذايت به او بخوران، تا دلت نرم شود و به خواسته ات برسي.

رسول اکرم(ص):

ثلاثه في ظل العرش يوم القيامه يوم لاظل إلا ظله … و امرأه مات زوجها و ترک عليها أيتاماً صغاراً وقالت: لا أتزوج علي أيتامي حتي يموتوا أو يغنيهم الله …؛

سه کس روز قيامت هنگامي که سايه اي جز سايه عرش نيست در سايه آن جاي دارند … و زني که شوهرش بميرد و اطفال صغيري باقي گذارد و او گويد من با وجود يتيمان خود شوهر نمي کنم تا بميرند يا خداوند آنها را بي نياز کند.

رسول اکرم(ص):

من أحسن إلي يتيم أو يتيمه کنت أنا و هو في الجنه کهاتين؛

هرکس به پسر و يا دختر يتيمي نيکي کند، من و او در بهشت مانند اين دو انگشت همسايه يکديگريم.

امام باقر(ع):

أربع من کن فيه بني الله له بيتاً في الجنه: من آوي اليتيم و رحم الضعيف و أشفق علي والديه و أنفق عليهما و رفق بمملوکه؛

چهار چيز است که اگر در کسي باشد خداوند خانه اي در بهشت براي او بنا مي کند: کسي که يتيمي را پناه بدهد، به ناتوان رحم کند، نسبت به پدر و مادرش دلسوز و مهربان باشد، براي آنها خرج کند و با مملوک خود مدارا نمايد.

رسول اکرم(ص):

لما اسري بي ألي السماء رأيت قوماً تقذف في أجوافهم النر و تخرج من أدبارهم ، فقلت: من هؤلاء يا جبرئيل؟ فقال: هؤلاء الذين يأکلون أموال اليتامي ظلماً.

شبي که به آسمان برده شدم گروهي را ديدم که در شکم هاي آنان آتش افکنده مي شود و از مخرجشان خارج مي گردد. گفتم: اي جبرئيل، اينها کيستند؟ گفت: اينها کساني هستند که اموال يتيمان را به ناحق مي خورند.

درباره‌ admin

۹ نظر

 1. دستت دردنکنه
  خیلی عالی بود

 2. ممنون که به سایت ما سرزدی

 3. پاسخ به : گمنام :
  سلام خدمت شما دوست عزیز ببخشید مزاحم شدم خواستم بپرسم موسسه شما اگه کسی کمکم مالی کمکش می کنید
  اخه دوست من نیاز به کمک مالی داری نیازش ۵۰۰ هزار تومان است اگه کسی خیر می شناسید و یا می تونید کمکش کنید بهم بگید اخه شاید نتونه این پول رو بر گردونه به این خاطر گفتم خیبر باشه بهتره
  لطف می کنید اگه به وبلاگم جواب رو بفرستید زیرا ایمیلم هک شده و دیگه استفاده ازش نمی کنم
  من کمک میکنم

 4. دوست خوبم احادیث بسیار زیبایی بود استفاده کردیم امیدواریم همینطور ادامه داشته باشه…
  پیروز باشید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>